Co přesně měří akciový trh?

Akciový trh je často považován za barometr ekonomického zdraví. Novinové titulky hlásají nové rekordy, prudce rostoucí IPO a vzkvétající trhy, které údajně znamenají prosperitu pro všechny. Již téměř 40 let je americký akciový trh většinou na vzestupu a často se říká, že když se daří trhu, daří se i ekonomice. Souvislost mezi prudce rostoucím akciovým trhem a skutečným hospodářským blahobytem však není tak přímočará, jak se zdá.

čísla z akciového trhu na obrazovce

Pokud se podíváme dál než jen na burzovní symboly, zjistíme, že skutečná ekonomika, kterou představují veškeré nakoupené a prodané zboží a služby, neroste tak rychle jako dřív. Mzdy stagnují již několik desetiletí a čisté jmění průměrné americké rodiny se stále ještě plně nezotavilo z velké recese. Co tedy akciový trh vlastně měří?

Akciový trh v podstatě sleduje očekávání lidí ohledně budoucí hodnoty společností. Investoři kupují a prodávají akcie – malé majetkové podíly v podnicích – na základě toho, jakou hodnotu podle nich budou mít tyto akcie v budoucnu. Toto obchodování probíhá neustále, tisíckrát za sekundu, na globálních burzách, jako je New York Stock Exchange a NASDAQ. Na druhé jmenované burze obchodují technologičtí giganti jako Apple a Facebook, zatímco na první z nich tradiční velcí hráči jako IBM.

Celkový stav akciového trhu

K posouzení celkového stavu trhu slouží indexy jako S&P 500 a Dow Jones Industrial Average, které shrnují ceny akcií předních společností do jednoho čísla. Tyto indexy však nejsou skutečným odrazem ekonomiky jako celku, ale spíše odrazem nálady a důvěry investorů. Často je to příběh, který řídí akciový trh – někdy faktický, jindy čistě humbuk.

Muž pracující na notebooku kontroluje akciový trh

Historicky veřejné společnosti významně přispěly k budování americké střední třídy tím, že vytvářely bezpečná, dobře placená pracovní místa a inovativní produkty. Akciový trh se však vyvíjel a přednost dostala maximalizace zisku akcionářů, do značné míry ovlivněná myšlenkou ekonoma Miltona Friedmana, že primární odpovědnost korporace je vůči jejím akcionářům.

Dnes společnosti často upřednostňují krátkodobé zisky, aby udržely vysoké ceny akcií, i když to znamená obětovat dlouhodobý růst. Zpětné odkupy akcií a opatření na snižování nákladů zvyšují ceny akcií, ale málo přispívají k růstu mezd zaměstnanců nebo hospodářské expanzi. Výsledek? Platy generálních ředitelů prudce vzrostly, nerovnost v příjmech se prohloubila a méně Američanů investuje do akciového trhu.

Klíčový mechanismus akciového trhu

Navzdory svým nedostatkům zůstává akciový trh klíčovým mechanismem, který určuje, které společnosti uspějí a které myšlenky se prosadí. Přestože odráží spíše příliv a odliv nálad investorů než skutečný stav ekonomiky, mají akcionáři možnost ovlivňovat fungování společností. Díky dlouhodobé perspektivě se společnosti mohou zaměřit na udržitelný růst, etické postupy a skutečný ekonomický přínos, a sladit tak motivy zisku se společenským blahobytem.

Peníze vydělané na burze

Pokud si nakonec uvědomíme omezení akciového trhu jako ekonomického ukazatele, můžeme se snažit o ekonomiku, která slouží více než jen akcionářům a podporuje prosperitu širšího okruhu obyvatel.

Pokud se vám tento článek líbí a váš zájem je zaměřen na investování, NAVŠTIVTE NAŠE STRÁNKY

Přejít nahoru